Gènere i nombre dels adjectius

Encara que en els adjectius la formació del femení segueix les mateixes normes que en la dels substantius, cal tenir present que hi ha molts adjectius d’una sola terminació, és a dir, que tenen la mateixa forma per al masculí i per al femení.

  1. Els adjectius que tenen el masculí i el femení igual són adjectius.. Invariables
    examples:

    • Els acabats en -aire: rondinaire, boletaire
    • Els acabats en -ble: amable, feble, desplegable, impossible,…
    • Els acabats en -nt: Intel·ligent, diferent, insolent,elegant, …
    • La majoria dels acabats en -al, -el, -il: formal, rebel, fàcil
    • -ista: idealista
    • -ant: elegant
    • ent: inteligent
    • -ar, -or : popular, anterior
    • _sida: suïcida
    • -arca: monarca
    • -a àtona: belga,idiota
    • alguns acabats en -e àtona: alegre, jove, lliure, salvatge…
    • -ç: feliç, capaç
      És útil la regla mnemotècnica: aire-ble-mo-ne.xxxxx
  2. Les terminacions -al, -el, -il, -ant, -ent, -ar, or, -ble són pròpies d’adjectius invariables 
    Exemple: igual, fidel, fàcil, popular, anterior, amable
  3. Els adjectius que tenen el masculí diferent del femení són adjectius variables
    Exemple: pobre- pobra, divertit- divertida
  4. Hi ha adjectius que tenen una forma per al singular i una per al plural. són els que acaben en les terminacions invariables:
  5. Quan un adjectiu acaba en vocal neutra (correcte-correcta?, ample-ampla) pots traduir-lo al castellà. si en castellà té masculí i femení en català també.
     Català
    negre/negra
    esquerre/esquerra
    terrible
     Castellà
    negro/negra
    izquierdo/izquierda
    terrible
  6. Hi ha dos excepcions: pobre/pobra—>pobre (en castellà) rude–>rudo/ruda
  7. Tenen femení aquests adjectius
    trist…trista
    cortès… cortesa
    comú… comuna
    valent… valenta
    covard… covarda
  8. feu la forma femenina de tots el colors que conegueu
  9. El adjectius que fan el plural en -os en: xt, ig, x, s, c, ç (com els substantius)
    capaç–> capaços, roig->rojos, boig->bojos, feliç->feliços, mixt->mixtos, fosc-<foscos
  10. Escriu el femení i el plural de:
    boig : boja, bojos
    mixt: mixta, mixtos, mixtes
    fosc: fosca, foscos, fosques

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir el correu brossa. Aprendre com la informació del vostre comentari és processada