Dièresi (1)

Rep el nom de dièresi un signe gràfic ( ¨ ) que col·loquem en català damunt la i i la u (ï, ü) amb dues funcions fonamentals:

  1. Indicar que cal pronunciar la u dels conjunts que, qui, gue, gui (compareu la pronúncia de guerra amb la d’aigüera). Exemple: aigüera, Pasqües, pingüí, obliqüitat…
  2. Indicar que una i o una u, en qualsevol de les posicions que normalment originen diftong, no s’ha de pronunciar en la mateixa emissió de veu que la vocal anterior o següent. En aquest cas, la dièresi evita el diftong, és dir, assenyala que les dues vocals es pronuncien en síl·labes separades (compareu la pronúncia de rai amb la de raïm).

Tanmateix, aquest segon cas té algunes excepcions:

Les paraules en què, per les regles d’accentuació, la i o la u ja duen accent gràfic. Així escrivim països, Lluïsa…, però país, Lluís

Els mots acabats en els sufixos -isme, -ista: arcaisme, egoista… El mot proïsme, però, porta dièresi.

Els mots començats pels prefixos anti-, auto-, co-, contra-, intra-, pre-, re-, semi-: antiinflamatori, autoinjectable, coincidència, contraindicat, intrauterí, preindustrial, reunir, semiindiferència. No es consideren compostos el nom reüll (i derivats) i les formes del verb reeixir.

Les paraules acabades en les terminacions llatines – us, -um: Màrius (Mà-ri-us), pòdium (pò-di-um)…

L’infinitiu, el gerundi, el futur i el condicional dels verbs acabats en vocal + ir: agrair, traduint, beneirà, produiria…

També cal parar atenció en:
Les formes del present de subjuntiu: creï, creïs, creï, creem, creeu, creïn.

Les formes verbals en què coincideixen dues ii que no formen diftong. En aquest cas col·loquem una dièresi a l’última i: canviïn, apreciï, estudiï, copiïs. Són planes.

Dièresi en els verbs:
1º) Acabats en vocal+IR : reduir, agrair, beneir
2ª) Acabats en IAR: confiar, estudiar. Cal que jo confiï (plana). La dièresi va a la segona  sempre.(ruïnós, diürètic).
3º) Acabats en EAR/OAR/UAR: crear, suar
present de subjuntiu (crear): creï, creïs, creï, creem, creeu, creïn
creure (crec verb velat o gutural): cregui, creguis, cregui, creguem, cregueu, creguin.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir el correu brossa. Aprendre com la informació del vostre comentari és processada